Podręcznik do języka polskiego dla klasy VII “Bliżej słowa” wydany został przez WSiP. Autorkami podręcznika są Ewa Horwath i Grażyna Kiełb. Książka składa się z siedmiu rozdziałów. Teksty wchodzące w skład danego rozdziału łączy wspólna tematyka. Tematy zostały tak dobrane, by były zgodne z zainteresowaniami nastolatka oraz rozbudzały chęć czytania.
Jakie kręgi tematyczne można odnaleźć w podręczniku?
- Dom
- Szkoła
- Rodzina
- Poszukiwanie własnej drogi
- Wartość przyjaźni
Wśród tekstów zawartych w podręczniku można odnaleźć klasykę polskiej i światowej literatury, ale także teksty z literatury młodzieżowej, np. fragmenty utworów Onichimowskiej czy Terakowskiej. Jednym z zadań, jakie stawia sobie nauczyciel na lekcjach polskiego, jest przecież zachęcić ucznia do sięgania po książki. Wydaje się, że taki dobór tekstów ułatwia sprostanie temu zadaniu.
Podręcznik do polskiego klasa 7 (najlepszy wybór) “Bliżej słowa” zapoznaje też młodzież z dziełami sztuki, uczy spojrzenia na sztukę. Lekcje tego typu służą wykształceniu umiejętności interpretowania obrazów, rzeźb, plakatów czy utworów muzycznych. Książka uczy też pracy z tekstem nieliterackim, np. filozoficznym czy historycznym.
Nauka o języku
Nauka o języku wpleciona jest w podręczniku w treści literackie, nie stanowi jego odrębnej części. Została jednak wyodrębniona graficznie i zaznaczona pomarańczowym kolorem, więc odnalezienie treści i ćwiczeń językowych nie stanowi problemu.
Tworzenie własnej wypowiedzi
Autorzy podręcznika do polskiego klasa 7 zawarli w nim wiele zadań dotyczących tworzenia własnej wypowiedzi wraz z podbudową teoretyczną – tzw. “Rady dla piszących”. Zadania dotyczą tworzenia wypowiedzi dłuższych, takich jak rozprawka, opis sytuacji, opis przeżyć wewnętrznych, opowiadane, wywiad, list otwarty, a także wypowiedzi krótkich: zaproszenia, ogłoszenia, dedykacji, kondolencji.
Zadania kontrolne
Pod koniec każdego rozdziału znajduje się część “Sprawdź się” zawierająca zadania do pracy z tekstem. Na końcu podręcznika uczeń znajdzie indeks pojęć językowych oraz indeks pojęć literackich i kulturowych.